Zastosowanie systemu filtracyjnego w basenach

Zarówno ogromne kompleksy basenowe, jak i niewielkie przyszkolne czy hotelowe obiekty, korzystają z odpowiednio uzdatnionej wody. Dopiero taka woda jest bezpieczna pod względem higienicznym i dobra jakościowo, a więc nadaje się do tego, by mogli z niej korzystać klienci basenów.

Filtry uzdatniające wodę

filtry do basenówW utrzymaniu dobrego stanu wody wykorzystuje się specjalistyczne filtry do basenów. To one skutecznie filtrują wodę i usuwają z niej zanieczyszczenia, takie jak: włosy, pot, kosmetyki, liście, martwy naskórek czy tłuszcz. Tego rodzaju zabrudzenia są idealną pożywką dla drobnoustrojów, które mogą powodować wiele chorób dla osób korzystających z zanieczyszczonej wody. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie filtrowanie wody basenowej. Filtracja to prosty proces, króry polega w zasadzie na usuwanie zanieczyszczeń przez filtr działający na zasadzie sita. Filtry dobiera się w zależności od rodzaju basenu. Do tradycyjnych (średnich i większych) basenów kąpielowych zaleca się przede wszystkim filtry piaskowe. Wypełnione są one piaskiem kwarcowym, hydroantracytem lub szkłem w odpowiednich frakcjach. Wszelkie zanieczyszczenia wody, pobranej za pomocą specjalnej pompy do filtra, zostają zatrzymane na ziarnkach piasku, po czym ciecz jest z powrotem wtłaczana do zbiornika. Oczywiście, zanieczyszczenia z filtrów piaskowych, trzeba co jakiś czas usuwać poprzez kilkuminutowe płukanie.

filtry do basenówMinimum co 2 lata trzeba pamiętać o wymianie wkładu piaskowego. Piasek w tego rodzaju filtrach jest coraz częściej zastępowany wkładem na bazie szkła, co pozwala na tańsze i efektywniejsze oczyszczanie wody. Rozwiązaniem idealnym dla mniejszych obiektów, np. przeznaczonych głównie dla dzieci, są filtry kartuszowe. Ich zaletą jest całkowite wyeliminowanie płukania wstecznego, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia są usuwane na bieżąco. Filtry tego typu zajmują również mniej miejsca, ale charakteryzują się też mniejszą żywotnością – wkłady do nich wymagają częstszego czyszczenia i wymiany. Kolejnym rodzajem filtrów są filtry wiszące. W takich urządzeniach w jednej obudowie znajduje się zarówno wkład filtrujący, jak i pompa. Takie filtry są zanurzone pod wodą i dlatego cyrkulacja cieczy w nich odbywa się w obwodzie zamkniętym, gdzie dysza powrotna jest zlokalizowana blisko elementu ssącego. Podejmując decyzję o zakupie filtrów do basenu, warto również przyjrzeć się wydajności zastosowanych pomp.

To pompy właśnie determinują szybkość i skuteczność oczyszczania wody w basenie. Nie mniej jednak, inwestycja w wysokiej jakości filtry i pompy, zwróci się stokrotnie w postaci zadowolenia wciąż powracających i korzystających z naszego obiektu klientów, którzy przekonali się o bezpieczeństwie i komforcie przebywania w naszym basenie.