Zalety wykorzystywania z biologicznej oczyszczalni ścieków

Ze względu na to, że coraz bardziej modne jest dbanie o środowisko naturalne, coraz większym zainteresowaniem ze strony osób budujących dom cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednym z rozwiązań oferowanych przez producentów są tak zwane oczyszczalnie ze złożem biologicznym, które są w stanie pozbyć się nawet 95% wszystkich zanieczyszczeń występujących w ściekach.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

biologiczne oczyszczalnie ścieków	Taki próg wydajności i efektywności sprawia, że woda może trafić bezpośrednio do środowiska naturalnego – do gruntu, rowów melioracyjnych lub oczek wodnych. Ze względu na rodzaj oraz stosunkowo niewielkie nawodnienie terenu, najwięcej przydomowych oczyszczalni ścieków pojawia się w środkowej Polsce. Wiele systemów zostało zainstalowanych w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim. Jak się okazuje, nie tylko ekologia sprawia, że coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się zbiorniki oczyszczające ścieki produkowane w gospodarstwie domowym. Pomimo tego, że jednorazowy koszt inwestycji jest większy niż w przypadku betonowego szamba, wydatki związane z eksploatacją są znacznie niższe. Nie dość, że inwestycja zwraca się po kilku latach, to na co dzień nie trzeba kontrolować poziomu nieczystości oraz co kilka miesięcy organizować ich wywozu. Korzystne biologiczne oczyszczalnie ścieków z wielkopolskiego wymagają jedynie wymiany złoża biologicznego, które przeprowadza się mniej więcej raz w roku.

biologiczne oczyszczalnie ścieków	Dzięki temu, że przydomowe oczyszczalnie są bardzo skuteczne, a czysta woda może bezpośrednio trafiać do gruntu, można skorzystać z systemów pozwalających na zbieranie cieczy, którą później można wykorzystać do podlewania trawnika lub grządek. Odpowiednio rozprowadzony drenaż również sprawi, że teren naszej działki będzie nawodniony nawet podczas suszy – a to wszystko dzięki zdolności gruntu do kapilarnego podciągania wody. Błona biologiczna, którą stanowią mikroorganizmy, spełnia swoje zadanie dzięki grawitacji. Bardzo powolne przesączanie się ścieków przez żwir lub pospółkę sprawia, że ścieki bezpośrednio kontaktują się z błoną. Zanieczyszczenia zostają wykorzystane przez mikroorganizmy do potrzeb życiowych. Taki sposób działania sprawia, że oczyszczalnia jest w pełni ekologiczna i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego środkami chemicznymi takimi jak chlor. Dużą zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest również to, że wiele urzędów przyznaje dofinansowanie na ich wykonanie.

Dzięki temu, część kosztów może się w krótkim czasie zwrócić, co wzbudza jeszcze większe zainteresowanie budujących domy osób. Takie działania mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej ludzi oraz odciążenie przemysłowych oczyszczalni ścieków.