Wydajna i skuteczna gaśnica proszkowa

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie jakiegokolwiek obiektu potrzebne są gaśnice. Obecnie istnieje ich tak wielki wybór, że często nie sposób szybko się zdecydować. Jednak najważniejsze jest to, by posiadać ją po prostu na składzie. Bez względu na to, czy będzie stanowiła ona element wyposażenia domu, biura, hotelu czy samochodu – zawsze warto mieć ją pod ręką, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zaistnieje realna potrzeba skorzystania z tego sprzętu, by ugasić zaprószony ogień.

Popularny wybór

Do najbardziej popularnych gaśnic zaliczyć można ich typ proszkowy. Jak sama nazwa wskazuje, wypełnione są one proszkiem. Jest on wyrzucany za pomocą sprężonego gazu. W składzie takiego proszku znajdują się najczęściej węglany lub fosforany sodu. Działanie gaśnicy proszkowej skupione jest wokół przerwania reakcji spalania w wyniku antykatalizy. Do głównych zalet tego typu gaśnic zaliczyć można fakt, że umożliwiają one skuteczne gaszenie urządzeń elektrycznych pod napięciem. Wyjątkowo wydajną formą sprzętu do gaszenia pożaru jest na przykład gaśnica proszkowa 6kg. Większa pojemność zapewnia lepsze efekty gaszenia. Tego typu produkt można z powodzeniem nabyć w sklepach PPOŻ oraz przez certyfikowane sklepy internetowe. Stanowi on niezbędne wyposażenie niemal każdego obiektu, w którym może dojść do jakiegokolwiek zapłonu.

Gaśnice w typie proszkowym są wyjątkowo wydajne. Cechują się stosunkowo niską ceną w porównaniu z innymi typami gaśnic pożarniczych. Można je również ponownie napełniać. Stanowią podstawę ochrony przeciwpożarowej w obiektach użytku publicznego, takich jak np.: szkoły, szpitale, biura, muzea, biblioteki, kina, teatry, a także magazyny i hale przemysłowe. Za ich pomocą można w większości przypadków w szybki sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni na terenie obiektu. Wykorzystuje się je do gaszenia pożarów grup: A (pożary ciał stałych np. drewno, słoma, papier, węgiel), B (pożary cieczy palnych i materiałów topiących się: benzyna, aceton, alkohol, lakiery, eter) i C (pożary gazów palnych: acetylen, metan, propan, wodór, gaz miejski).

Gaśnice proszkowe wyróżniają się łatwą obsługą. Są szybkie i skuteczne w gaszeniu ognia, a także ekonomiczne w utrzymaniu i serwisie. Niektóre z nich wyposażone są także w przydatne wskaźniki ciśnienia, które ułatwiają ich kontrolowanie. Poręczny zawór nowoczesnych gaśnic umożliwia też czasowe przerwanie gaszenia. Znajdują one również zastosowanie na stacjach benzynowych, w dużych magazynach przemysłowych, zakładach przetwórstwa drewna, papieru, tworzyw sztucznych i włókienniczych, a także w fabrykach mebli.