rekuperacja w domu

Systemy oszczędzające ciepło w domach energooszczędnych

Podczas budowy domów energooszczędnych inwestorzy zdają sobie sprawę jak ważną rolą jest maksymalne pozyskiwanie ciepła z powietrza. Dlatego też często decydują się na wyposażenie mieszkania w wentylację mechaniczną oraz rekuperator. Pozwala on dostarczać cały czas do pomieszczeń świeże powietrze, przy czym pozyskuje ciepło z tego, które jest wypuszczane na zewnątrz.

Rekuperacja często wykorzystywana

rekuperacja w domuJest to bardzo ekonomiczne pod warunkiem, że dobierze się właściwie moc rekuperacji względem wielkości pomieszczeń oraz zadba o izolację cieplną całego mieszkania. Rekuperatory pozyskują ciepło dzięki specjalnym filtrom, a wentylacja mechaniczna pozwala je rozprowadzić w całym domu. Jest to przydatne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nie trzeba wpuszczać zimnego powietrza, aby przewietrzyć mieszkanie. Warto wspomnieć, że zużywanie energii przez takie urządzenie jest porównywalne z żarówką energooszczędną. Oznacza to, że jedynym kosztem jest instalacja całego systemu wentylacyjnego, który przez wiele lat użytkowania zwraca się w mniejszych kosztach ogrzewania. Poza tym gwarantuje on większy komfort zarówno latem, jak i zimą. Rekuperacja w domu energooszczędnym jest wykorzystywana coraz częściej, w połączeniu ze szczelnymi oknami oraz dobrą izolacją zapewnia dużą ilość ciepła w mieszkaniu.

rekuperacja w domuDlatego niezbędna jest dobra wentylacja chroniąca budynek przed grzybami oraz pleśnią na ścianach. Ciekawy jest fakt, że rekuperatory posiadają czujniki temperatury umieszczone w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu starają się utrzymać jednakowe ciepło. Za pomocą sterowników samodzielnie można sterować czujnikami temperatury oraz mocą dostarczania ciepła, co pozwala latem wykorzystywać wentylację mechaniczną jako klimatyzację. Dzięki całkowitej szczelności i pozyskiwaniu ciepła z powietrza domy z rekuperacją mają ograniczone ogrzewanie centralne, które poza okresem grzewczym jest całkowicie zbędne, a zimą ograniczone do utrzymywania stałej temperatury nocą. Znacznie zmniejsza to rachunki za energię ograniczając spalanie szkodliwych substancji do środowiska. Systemy rekuperacji montowane są jeszcze w trakcie budowy domu. Ciężej jest je wprowadzić do gotowych budynków, jednak nie niemożliwe.

Profesjonalna ekipa montażowa znajdzie miejsce na umieszczenie głównego urządzenia z dala od pomieszczeń sypialnianych, jednocześnie zapewniając mu ujście ciepłego powietrza na zewnątrz domu. W zależności od wielkości mieszkania należy dobrać moc rekuperatora tak, by nie okazało się, że jest ona za duża i niepotrzebnie wykorzystuje więcej energii elektrycznej.