wkłady kominkowe

Najlepsze wkłady kominkowe

Bez dwóch zdań kominki zamknięte (a zatem te z wkładem) są częściej polecane niż kominki otwarte. Może starodawny kominek z otwartym paleniskiem, obłożony najczęściej czerwoną cegłą, ma swój urok, jednak jest nieekonomiczny i niepraktyczny. Dym często leci na pomieszczenie, a nie do komina, łatwo o poparzenie, a do tego taki kominek trudno jest dobrze wyczyścić. Nic więc dziwnego, że zamknięte kominki są w zdecydowanej większości wybierane przez konsumentów.

Różne rodzaje wkładów do kominka

wkłady kominkoweTrzeba się jednak zastanowić nad tym, które trwałe wkłady kominkowe z Częstochowy warto wybrać. Jest ich wiele rodzajów, zatem jest w czym wybierać. Pierwsza kwestia którą trzeba umówić to sposób użytkowania kominka. Może to być główne lub dodatkowe źródło ogrzewania domu, jak również może to być bardziej dekoracja, która będzie używana okazjonalnie. Jeśli kominek ma robić za główny piec grzewczy to należy kupić wkład z płaszczem wodnym. Można wtedy kominek podłączyć z centralną instalacją grzewczą i z grzejnikami. Taki wkład musi być przede wszystkim wydajny, tak by był w stanie ogrzać cały dom bez pobierania dużej ilości energii. Jeśli kominek będzie używany sporadycznie to można celować we wkłady powietrzne. Są one tak samo dobre jak te z płaszczem wodnym, jednak nie można ich stosować przy centralnej instalacji. Kolejna kwestia to kształt i wielkość wkładu.

wkłady kominkoweNie ma zasady, że im większy kominek tym bardziej grzeje. Nawet mały kominek może dawać dużo ciepła, a duży może być bardzo nieekonomiczny. Wielkość lepiej dopasowywać do pomieszczenia. Do kameralnego salonu będzie kupowany inny kominek niż do ogromnego pokoju dziennego łączonego z kuchnią i jadalnią. Warto pamiętać także, że w sklepach można znaleźć nie tylko kominki proste, ale i narożne, czyli posiadające szybę z dwóch stron. Taki kominek montuje się przy krawędzi ściany. Ważne jest też to, czym kominek będzie opalany. Do wyboru są wkłady kwasoodporne czy żaroodporne, dopasowane do ogrzewania olejowego lub węglowego. Nie można wrzucać drewna do kominka gazowego, ani nie da się zmienić pieca na pellet na piec olejowy. Lepiej się zawczasu zastanowić nad tym, jakie każdy rodzaj ogrzewania ma wady i zalety, tak by podjąć słuszną decyzję.

Różnorodność wkładów kominkowych sprawia, że zarówno osoby chcące mieć mały narożny kominek opalany gazem, jak i wielki, klasyczny kominek na drewno mogą znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Dobry wkład kominkowy będzie wydajny, solidny i nie będzie się szybko niszczył. Dzięki temu kominek będzie nam służył przez lata.