panele podłogowe dąb naturalny

Jaki kolor paneli podłogowych wybrać?

Na rynku dostępne są panele podłogowe w dziesiątkach różnych kolorach i wzorach. Wybór najodpowiedniejszego materiału może być utrudniony, szczególnie dla osób, które nie wiedzą, w jakim stylu zachowane będzie ich mieszkanie. Zazwyczaj barwę oraz wzornictwo podłóg dobiera się do już pomalowanego, a czasem nawet urządzonego wnętrza. W jakich przypadkach zdecydować się na jasną kolorystykę paneli podłogowych, a w jakich skupić się na tej ciemniejszej?

Estetyczne panele podłogowe

panele podłogowe dąb naturalnyJasne kolory podłóg w większości przypadków optycznie powiększają samo pomieszczenie. Zatem beżowe lub jasnobrązowe panele podłogowe będą najodpowiedniejszym wyborem do nieco mniejszych pokoi. Główna zasada doboru podłóg uznawana przez wielu dekoratorów brzmi, aby nie wybierać dokładnie takiego samego koloru paneli, jakie mają meble lub ściany – sprawia to, że wszystkie znajdujące się wewnątrz obiekty zlewają się, zaburzając całą elegancję. Jak zatem dopasować posadzkę? Najlepiej na zasadzie kontrastu lub z różnicą dwustopniowej zmiany barwy. Dla przykładu, jeżeli pomieszczenie jest szare – warto wybrać panele będące wymieszaniem barw jasnego brązu z szarością.

panele podłogowe dąb naturalnyIdealnym rozwiązaniem będą również panele podłogowe w kolorze dębu naturalnego – sprawdzą się nie tylko w przypadku szarej kolorystyki wnętrz, ale również poprawią wygląd pomieszczeń pomalowanych na biało lub beżowo z meblami w podobnym odcieniu. Jak wygląda sytuacja w przypadku nieco ciemniejszych paneli podłogowych? Te najodpowiedniej będzie wybrać dla dużych pomieszczeń i salonów, które są dobrze nasłonecznione. Ciemne barwy optycznie pomniejszają pokój, jednak nadają wnętrzu niepowtarzalnego, eleganckiego charakteru. Panele podłogowe mogą zostać dodatkowo uzupełnione wzorami – te również powinny zostać wykonane na zasadzie kontrastu (na przykład jasnobrązowa podłoga powinna posiadać ciemnobrązowy wzór). Niektóre produkty mogą imitować kamień naturalny, jednak wszystko zależy od wybranego producenta. Warto wybrać takiego, który w swojej ofercie będzie miał wiele odcieni jednego produktu. Kolor paneli zależy od wystroju wnętrza oraz mebli, które się w nim znajdują.

Naczelną zasadą doboru koloru podłóg jest wybieranie ich na zasadzie przeciwieństw – nie zaleca się montowania posadzek w tym samym kolorze, co pomalowane zostały ściany lub meble. Przed zakupem paneli podłogowych warto przejrzeć galerię przykładowych wnętrz, wpisując w wyszukiwarkę kolor ścian w swoim pomieszczeniu. Można tym sposobem znaleźć najmodniejsze połączenia, które z pewnością przypadną do gustu domownikom.