drzwi

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wykończenie nowego mieszkania to nie tylko ciekawa podłoga, czy żywe kolory ścian, ale również właściwe dobranie drzwi pod względem kolorystycznym i funkcjonalnym. Wśród ofert producentów można znaleźć wiele egzemplarzy o różnorodnej kolorystyce, często jednak nie współgra ona zresztą domu.

Drzwi różnego typu

drzwiDlatego tak istotne jest, by pamiętać o drzwiach jeszcze na etapie urządzania mieszkania, zanim okaże się, że nigdzie nie ma dostępnych drzwi, które choć częściowo wpasowywałyby się w styl wykończenia pomieszczenia. Wybór drzwi wewnętrznych powinien być bardzo przemyślany. Warto wcześniej sobie ustalić jaki kolor oraz sposób wykończenia będzie się komponował zresztą domu. Kupując jeden model do całego domu zyskuje się spójność, jednak w wielu przypadkach wydaje się, że nie jest to właściwa decyzja. Zupełnie inne drzwi sprawdzą się w łazience, inne w sypialni, a inne w korytarzu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi: otwierane w lewo, w prawo, montowane w ścianie – wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań. Duża popularnością w ostatnim czasie cieszą się drzwi przesuwne, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w małych pomieszczeniach. Poza tym wyglądają bardzo nowocześnie i świetnie komponują się z minimalistycznymi wnętrzami.

drzwiMimo to nadal najczęściej sprzedają się drzwi skrzydłowe, dostępne w marketach w wielu rozmiarach, zarówno do domów, jak i biur. Można wybierać wśród modeli całkowicie zabudowanych, wyposażonych w przeszklenia, bądź wykończonych ciekawymi wzorami, które nadają charakteru. Mogą być również wykonane z wielu materiałów, między innymi z prawdziwego drewna, płyt MDF, czy okleiny. W zależności od sposobu montażu i aranżacji przestrzeni mogą się otwierać w obie strony i pod różnym kątem. Wszystko to należy uwzględnić przed zakupem, by nie wybrać drzwi, które nie będą pasowały do pomieszczenia. Warto też dowiedzieć się w jaki sposób odpowiednio je konserwować, by szybko się nie zniszczyły oraz jak odnawiać ich lakier wykorzystując specjalne środki. Bez względu na to jaki rodzaj i kolor drzwi się wybierze należy zwrócić uwagę na sposób montażu oraz jakość wykonania. Drewniane drzwi będą zdecydowanie droższe, jednak na pewno bardziej wytrzymałe i nie zniszczą się po kilku latach użytkowania.

Poza tym dobrze konserwowane powinny zachować swój kolor przez długi czas. Mimo wszystko powinny być one dopasowane do stylu wnętrza, by nie wyróżniały się za bardzo spośród pozostałych elementów wykończeniowych. Ich wybór nie należy do najłatwiejszych, dlatego jeszcze przed zakupem trzeba jasno określić do jakiego pomieszczenia będą one zamontowane oraz jaką rolę mają spełniać.