kran

Do czego służy ogrzewacz przepływowy?

Przepływowy ogrzewacz wody to urządzenie stanowiące część układu instalacji wodnej. Ma zadanie podgrzanie wody. Sprawdzi się w instalacjach wodnych z sieci wodociągowej, oraz w prywatnych systemach. Jego działanie rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą, podgrzewa wodę do ustalonej temperatury i zapewnia taką jej ilość, jaką jest w stanie podgrzać grzałka.

Funkcje przepływowego ogrzewacza elektrycznego?

zlewSpadek temperatury bądź zużycie wody są sygnałem dla urządzenia do dogrzania wody. Rodzaj wybranego przepływowego ogrzewacza zależy od miejsca

, w którym znajdują się rury do jego podłączenia w instalacji: jeśli podłączenie znajduje się pod spodem, wybór może paść na podgrzewacz podumywalkowy, który można ukryć w szafce, z kolei kiedy rury wychodzą w miejscu nad kranem, podgrzewacza nie da się schować. Takie rozwiązaniem ma również korzyści, gdyż bliskość kranu zminimalizuje straty energii grzewczej. Istotnym aspektem przy wyborze ogrzewacza przepływowego jest dobranie odpowiedniej mocy — urządzenia dostępne na rynku mogą pobierać moc do 6 kW. Ich wydajność wynosi wówczas ok. 3 l/min, a więc wystarcza na komfortową kąpiel. Ponadto, w przeciwieństwie do popularnych bojlerów, woda ogrzana przez przepływowy ogrzewacz nie marnuje się

, bo wykorzystuje się ją tylko w potrzebnej ilości.

kranDobrym rozwiązaniem są urządzenia dwupunktowe, które mogą jednocześnie ogrzewać wodę przy umywalce i prysznicu. Ich moc sięga 14 kW, co przekłada się na wyższą efektywność rzędu 6,5 l/min. Ogrzewacz elektryczny przepływowy najczęściej montuje się w domkach letniskowych lub altanach działkowych, które nie mają dostępu do miejskich instalacji. Takie urządzenie jest niewielkie i zabiera mało miejsca, nie wymaga potrzeby zamontowania zbiornika na wodę, a także pozwala na skorzystanie z ciepłej wody zaraz po uruchomieniu przepływu. Podgrzewacze przepływowe wody występują w instalacjach jedno- oraz trójfazowych. Oprócz elektrycznych ogrzewaczy przepływowych na rynku można znaleźć również ogrzewacze hydrauliczne, które uruchamia odpowiednie ciśnienie wody. W sklepach znaleźć można szeroki wybór przepływowych podgrzewaczy wody. W zależności od rodzaju urządzenia można dopasować sposób obsługi i sterowania, technologię grzania czy zakres wyposażenia.

Wybierając spośród podgrzewaczy gazowych, hydraulicznych i elektrycznych warto wziąć pod uwagę wydajność, moc urządzenia, wielkość domu, liczbę osób mieszkających czy stopień eksploatacji wody. Warto też pomyśleć o pewnym zapasie w wypadku gdyby goście chcieli kilka dni przenocować. Niewielkie gabaryty urządzenia umożliwiają łatwe umieszczenie go nad zlewem lub pod umywalką w kuchni lub w  łazience.