Czy warto ocieplać budynki inwentarskie?

Hodowcy zwierząt, chcąc zwiększyć wyniki hodowlane, polepszyć warunki życia zwierząt oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie, decydują się na dodatkowe ocieplenie budynków inwentarskich. Niegdyś, wykorzystywane w tym celu materiały były nietrwałe oraz mało wydajne. W związku z rozwojem branży ociepleniowej coraz częściej hodowcy decydują się na zastosowanie innowacyjnego materiału termoizolacyjnego, jakim jest pianka poliuretanowa. Dzięki temu, że podczas aplikacji, materiał zwiększa swoją objętość, można nim precyzyjnie dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc, wypełnić nierówności oraz zapewnić odpowiednie uszczelnienie.

Budynki inwentarskie a ocieplenie

W przypadku drewnianych konstrukcji budynków inwentarskich należy upewnić się, że drewno jest odpowiedniej wilgotności, nieprzekraczającej 18%. Piankę poliuretanową można kłaść nawet w starszych budynkach, ponieważ z racji tego, że jest bardzo lekka – nie obciąży przestarzałej konstrukcji, a wręcz ją wzmocni wypełniając nieszczelności. Aby skutecznie ocieplić chlewnie, kurniki, obory czy gęśniki, warto zdecydować się na kompleksowe ocieplenie pianką – Mazowieckie to obszar działania firmy, która wykonuje ocieplanie metodą natryskową.

Metoda natryskowa jest bardzo szybka, dzięki czemu prace ociepleniowe trwają stosunkowo krótko w porównaniu do innych metod. W budynkach inwentarskich musi zostać zachowana stabilność temperatury. W przypadku braku odpowiedniej termoizolacji, zarówno zimą jak i latem zwierzęta narażone są na skrajne temperatury. Dobra bariera termoizolacyjna zapobiegnie przenikaniu ciepła z zewnątrz latem, a zimą – zapobiegnie nadmiernemu wychładzaniu się budynku. Pianka poliuretanowa posiada atest, świadczący o tym, że po zastygnięciu jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Zastosowanie pianki organiczny również wydostawaniu się z budynku nieprzyjemnych zapachów, które towarzyszą hodowli zwierząt. Dzięki niej można również skutecznie ograniczyć przedostawanie się gryzoni, czy szkodników oraz zakładania przez nich gniazd w budynkach inwentarskich.

Niewłaściwa termoizolacja lub jej brak mogą powodować tworzenie się wilgoci w budynku, a co za tym idzie – pleśni oraz grzybów. Takie środowisko jest wysoce niekorzystne dla zwierząt, gdyż mogą zacząć chorować, oraz dla ludzi, którzy pracują przy zwierzętach każdego dnia. Pianka poliuretanowa jest praoprzepuszczalna, zatem nie będzie dochodziło do gromadzenia się wilgoci. Zdrowa hodowla przekłada się na wyniki finansowe hodowcy, zatem utrzymywanie zwierząt w dobrym stanie psychicznym oraz fizycznym jest dla niego bardzo opłacalne.