czajnik do gotowania wody

Czajnik do domu — elektryczny czy gazowy?

Czajnik jak wiadomo to naczynie kuchenne służące do gotowania wody. Klasyczna konstrukcja czajnika to garnek z pokrywką i z dodatkową rurką zakończoną „dzióbkiem” służącym do wylewania wody z naczynia bez potrzeby zdejmowania pokrywki. Aktualnie mamy do wyboru różne typy czajników.

Lepszy będzie ten gazowy, czy może elektryczny?

czajnik do wodyCzajniki na gaz, indukcję czy te elektryczne na prąd to niezbędny element w każdym domu. Praktyka pokazuje, że to najczęściej używane urządzenie w wielu domostwach, choć służy przecież tylko i aż do gotowania wody. Jednak nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez modeli nowoczenych jak i tradycyjnych. Domowe czajniki Klausberga świetnie wyglądają i można je znaleźć w różnych kolorach i wariantach, a tym samym można dopasować do własnych preferencji. Największą z zalet takich czajników jest to, że posiadają przeważnie większą pojemność, od modeli elektrycznych — zazwyczaj 2,3 litry. Natomiast ich odpowiednik, czyli czajnik elektryczny pomieści 1,7 litra. Spory atut stanowi też cena. Solidny, dobrej jakości czajnik, który posłuży na lata, można już dostać w granicach 60 złotych.

czajnik do gotowania wodyNa plus możemy zaliczyć również to

, że nie zajmuje miejsca na blacie i nie wymaga dostępu do gniazdka — idealnie sprawdzi się w małej kuchni, w której każdy centymetr roboczy przestrzeni jest bardzo ważny. Minusy czajnika na gaz? Zdecydowanie czas gotowania wody, trwa on 3 krotnie dłużej niż w czajniku elektrycznym. Zostawiając czajnik na kuchence, trzeba również pamiętać, by wyłączyć czajnik po podgrzaniu wody. Ten najczęściej wyposażony w gwizdek, komunikuje kiedy została zagotowana woda. Modele niektórych czajników są również przystosowane na indukcję, więc czas gotowania wody w tej formie, na pewno będzie krótszy. To doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych mieszkań i domów, bo właśnie tam płyty indukcyjne stopniowo wypierają te gazowe. Poza atrakcyjnym wzornictwem tego typu rozwiązanie jest po prostu tanie w eksploatacji. Czajnik elektryczny to większa wygoda, nie trzeba czekać, gdy woda się zagotuje — czajnik po prostu się wyłączy. Elektryczne modele mają znacznie wyższą cenę w porównaniu do swoich odpowiedników gazowych, lecz jest to koszt w granicach 100 złotych. To, jaki czajnik wybierzemy, zależy w dużej mierze od indywidualnych spostrzeżeń.

Jeśli zależy Ci na szybkim gotowaniu wody — wybierz czajnik elektryczny. Trzeba jednak pamiętać, że większość takich czajników pobiera dużo prądu, przez co rachunki stają się nieco większe. Dobrym pomysłem jest czajnik gazowy z możliwością przejścia na indukcję. Dobry czajnik gazowy powinien być trwały, odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu.