Charakterystyka kotew chemicznych i ich zastosowanie

Do mocowania w podłożach mokrych jak na przykład beton, słabych niczym cegła czy tych z pustkami wykorzystuje się łączniki, które nazywane są kotwami chemicznymi. Są one zdolne do łączenia ze sobą dwóch przedmiotów na zasadzie adhezji, a ich wytrzymałość zależy od mocy związania się podłoży.

Kotwa chemiczna – właściwości

Niewątpliwymi zaletami kotew chemicznych jest brak naprężeń w trakcie łączenia podłoży, nawet kiedy łączone są przedmioty zniszczone z licznymi ubytkami, szczelność mocowania, która zabezpiecza przed dostawaniem się wody i innych substancji ciekłych do środka przedmiotów oraz powstawaniem przez to pęknięć i szczelin. Ponadto kotwy chemiczne wyróżniają się wysoką nośnością, nawet jeśli chodzi o przedmioty mające duże obciążenie zmienne. Nośność uzależniona jest od rodzaju żywic, która łączy podłoża oraz od jego rodzaju. Kotwy chemiczne zapewniają komfort podczas łączenia przedmiotów, które wymagają konkretnego usytuowania i ustawienia. Istnieją takie rodzaje żywic, które szybko zastygają i pozwalają łączyć elementy w pożądany sposób. Jeśli chodzi o zastosowanie łączników chemicznych, to przede wszystkim zastosowanie znalazły w budownictwie podczas remontowania domów, w których podłoża są zniszczone oraz w tych nowych, świeżo robionych.

Ponadto świetnie sprawdzają się podczas różnych prac remontowych. Można mocować do pełnych podłoży zarówno słabych jak i mocnych – do betonu komórkowego, zwykłego czy do cegły. Do zamocowań w przedmiotach mających ubytki i pustki, jak cegła, dziurawka czy pustaki. Można je stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków – szczególnie w miejscach, gdzie nie może być dopuszczona wilgoć i substancje ciekłe. Aby cieszyć się ich wytrzymałością i mocą ważne są zasady jakich należy przestrzegać podczas montażu. Do nich należy przede wszystkim prawidłowe oczyszczenie otworu, gdzie będzie nakładany łącznik, ponadto nie należy używać udaru przy wierceniu w cegle pełnej i w pustakach ceramicznych. Poza oczyszczeniem istotne jest dokładne łączenie przedmiotów lub połączenie składników żywic jeśli są dwuskładnikowe. Ważne jest, aby zastosować odpowiednią ilość kotwy, ponieważ za mała nie połączy, a zbyt duża spowoduje straty. Ostatnią ważną zasadą jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta dotyczących czasu żelowania czy temperatury pracy.

Chemiczna kotwa marki fischer posiada wszelkie zalecenia, których należy przestrzegać aby cieszyć się wytrzymałością i trwałością połączeń na wiele lat. Robiąc remont czy budując dom warto zamiast kołków skorzystać z kotw chemicznych do łączenia różnych podłoży – przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość, szczelność i możliwość łączenia przedmiotów o dużym obciążeniu i nietypowym położeniu.